Az utóbbi évtizedekben kiemelt témává vált a természeti környezet állapotának megóvása és a klímaváltozás káros hatásainak elkerülése, ezáltal hangsúlyos terület lett az ún. „zöld közbeszerzés” (Green Public Procurement – GPP). Szinte minden OECD-ország dolgozott ki stratégiát vagy szakpolitikát a zöld közbeszerzés (GPP) támogatására és az OECD-országok 69%-a méri a zöld közbeszerzési szakpolitikák és stratégiák eredményeit.
OECD alapelvek
Az OECD támogatja a tagországok kormányait a közbeszerzési rendszereik reformjában, melynek célja a lakosság kormányba vetett bizalmának növelése, illetve a hosszú távon fenntartható növekedés biztosítása. A közbeszerzési eljárások célja egyszerre gazdasági és társadalmi jellegű. Mivel a pályázatok során közpénzek felhasználásáról van szó, egy-egy ilyen eljárásnak egyszerre kell biztosítania a szolgáltatásnyújtás magas színvonalát és a közérdek védelmét. Teljesülnie kell az esélyegyenlőség és egyenlő bánásmód kritériumoknak, a jóhiszemű és tisztességes eljárásnak, illetve a hatékony és felelős gazdálkodás alapelveknek is.
Azáltal, hogy a kormányok és más állami tulajdonú vállalatok vásárlóerejüket csökkentett környezetterhelésű áruk, szolgáltatások és építési beruházásokra fordítják, jelentős mértékben tudnak hozzájárulni a fenntarthatósági célok eléréséhez. Az ebből a szempontból legjelentősebb ágazatok az építőipar, élelmiszer- és vendéglátóipar, járművek és minden olyan termék, ami a működéséhez energiát használ fel. Magyarország esetében a 256/2021. (V. 18.) Korm. rendeletben a 2021-2027 programozási időszakra meghatározott irányelvek is számos lehetőséget adnak a zöld közbeszerzési kritériumoknak megfelelő pályázatok meghirdetésére és lebonyolítására. A pályázati kiírások összetettsége miatt általános gyakorlat a közbeszerzési tanácsadás igénybevétele az ajánlatkérői és ajánlattevői oldalon egyaránt, illetve meghatározott esetekben az eljárás jogszerű és szakszerű lebonyolításának hitelesítőjeként felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó bevonása is.
Innováció
Gyakran látjuk azt, hogy a zöld közbeszerzés az innováció fő hajtóereje, mivel környezetbarát épületek, termékek és szolgáltatások kifejlesztésére ösztönzi az egyes iparágakat. Ezt a 2021-2027 programozási időszakban is fontos lesz szem előtt tartani a pályázatírási és természetesen a projektmenedzsment tevékenység során egyaránt.
Várhatóan a 256/2021. (V. 18.) Korm. rendeletnek megfelelő szerződések teljes életciklus-költségeit számításba véve azt látjuk majd, hogy a zöld közbeszerzés pénzügyi megtakarítást is jelent az állami szervek számára.
A zöld közbeszerzést előnyben részesítő kormányok egyértelműen jobban felkészültek lesznek a változó környezeti kihívások kezelésére, például az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésére vagy a körkörös gazdaság (circular economy) felé való elmozdulásra.
Egy felkészült és multidiszciplináris projektmenedzsment csapatra sokszor azért van nagy szükség egy közbeszerzési eljárás kiírása vagy éppen az arra való ajánlattétel során, mivel a közbeszerzés óriási potenciális piacot kínál az innovatív termékek és szolgáltatások számára. Egy innovatív technológiákra épülő projekt esetében a különféle tervezők, mérnökök, műszaki ellenőrök, energetikai szakemberek, közgazdászok, stb. munkáját nem kis feladat összehangolni egy egységes egésszé. Az eredmény azonban jelentős potenciált rejt magában, mivel a közbeszerzést stratégiailag alkalmazva nemzeti és helyi szinten egyaránt fellendítheti az innovációt, illetve javíthatja a termelékenységet.
Társadalmilag felelős közbeszerzés
A 2021-2027 programozási időszak egy újabb lehetőség arra, hogy a közbeszerzési szakpolitikákban felállított felelős üzleti sztenderdeknek megfelelő pályázatok valósuljanak meg. Az említett sztenderdek elősegítik az állami kiadások elszámoltathatóságát és a közérdek védelmének biztosítását. A kormányzati szervek és egyéb állami tulajdonú vállalatok a pályázati kiírásokban foglalt elvárások által példát mutathatnak a többi gazdasági szereplőnek és újfajta gyakorlat bevezetésére késztethetik azokat. Többek között a felelős üzleti irányelvekről is szó esik a 256/2021. (V. 18.) Korm. rendeletben, amely Magyarországon a 2021–2027 programozási időszakra vonatkozóan szabályozza az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjét.